Mikroregion Žatecko vznikl v únoru r. 2000 a založily jej obce Bitozeves, Blažim, Liběšice, Libočany, Nové Sedlo, Staňkovice a Výškov. V následujících letech přistoupily tyto obce: Měcholupy, Čeradice, Deštnice, Holedeč, Libořice, Lišany, Tuchořice, Žiželice, Lenešice a jako poslední Zálužice. V současné době tvoří MRG Žatecko 17 členských obcí.
Rozloha regionu, který leží okolo 200 m n.m. v západní a jihozápadní části okresu Louny, je 29 189,93 ha s počtem obyvatel 9 482 (k 1.1.2022).
Region obklopuje prstencově město Žatec. Protéká jím řeka Ohře s přítoky Chomutovky, Hutné, Libořice a Blšanky. Hlavní dopravní tepnou je silnice Plzeň - Most v severní části Chomutov - Praha a železnice Plzeň - Žatec a Chomutov - Praha. Na východě sousedí region s Lounskem, na jihozápadě s Podbořanskem, na západě s Chomutovskem, na severu s Mosteckem, jižní a jihovýchodní hranici tvoří přírodní park Džbán a na severovýchodě České středohoří. Region, jehož sídlem jsou Staňkovice, sdružuje 17 obcí, které mají celkem 52 částí (včetně přidružených obcí).
V květnu r. 2004 Mikroregion Žatecko uzavřel partnerskou smlouvu s německým městem Jöhstadt.
Oblast středního Poohří byla osídlena již v 6. stol. a je jednou z prvních, kterou po příchodu na území Čech osídlili Slované.
V 11. -13. stol. bylo Žatecko provincií, spravovanou z žateckého hradu.
Dalším důležitým centrem se stal benediktinský klášter Panny Marie v Postoloprtech. V polovině 13. stol. vzniká královské město Žatec. Region těžil z úrodné půdy Poohří a proslul hlavně pěstováním chmele, obilovin a vína.
Dále pak z obchodní cesty z Prahy přes Žatec a Cheb do Norimberku. Vláda Lucemburků přinesla regionu prosperitu a počeštění.
Pozemky byly v předhusitském období převážně v majetku klášterů a města Žatce. Od pol. 16. stol. vzniklo rozsáhlé panství Líčkov v majetku Lobkoviců.
K zásadní změně majitelů půdy došlo po bitvě na Bílé Hoře v r. 1620. Špatným obdobím pro region byla třicetiletá válka - úbytek obyvatel, plenění a zničení řady vesnic.
V první polovině 18. stol. získalo převahu německé obyvatelstvo. Ve 2. pol. 19. stol. dochází i v tomto regionu k industrializaci. Vzniká cukrovar v Líčkově a pivovary v Měcholupech, Libočanech a Tuchořicích. K dalšímu rozvoji regionu přispělo vybudování železničních tratí od 70. let 19. století. Koncem 19. stol. začíná vzkvétat i spolkový život v jednotlivých obcích regionu. Vznikají spolky hasičské, tělovýchovné, zemědělské, pěvecké a divadelní. Vznik Československa nebyl přijat v převážně německém regionu kladně. Ve 20. letech 20. stol. byla dokončena elektrifikace všech obcí a rozšířena síť základních škol. Region ležící v Sudetech byl po Mnichovské dohodě připojen k Německu. Po válce došlo k zásadní změně ve složení obyvatelstva. Většina Němců byla odsunuta a místo nich přišli Volyňští Češi a osídlenci z vnitrozemí. Po r. 1948 došlo k likvidaci soukromých zemědělců i živností a vytvoření státních statků. I dnes je region převážně zemědělský. Stále, i přes nižší poptávku, je hlavním rostlinným produktem žatecký chmel a dále obiloviny. Největším podnikem regionu je Elektrárna Počerady. K větším podnikům patří Animo Žatec - provoz Lišany, Agrima Žatec se sídlem ve Staňkovicích a Zemědělská obchodní společnost Staňkovice. V devadesátých letech 20. stol. začíná postupný rozvoj jednotlivých obcí regionu. Opět vzniká řada živností a práci poskytují i drobní podnikatelé.
K zajímavostem patří:
Přírodní park Džbán, zámek v Libočanech, zámek v Líčkově, kostel sv. Václava v Novém Sedle, presbytář v kostele sv. Václava ve Staňkovicích a celá řada dalších památek a významných staveb, uvedených u jednotlivých členských obcí (odkaz: členské obce).