Mikroregion Žatecko je dobrovolný svazek obcí v okrese Louny, jeho sídlem jsou Staňkovice a jeho cílem je ekonomický rozvoj, zlepšení zaměstnanosti, ekologická stabilita, koordinace investičních akcí, zmnožování společného majetku atd. Sdružuje celkem 17 obcí a byl založen v roce 2000.
Tuchořice - leží 9 km jihovýchodně od Žatce, v nadmořské výšce 301 m n.m. Nejstarší zmínka se připomíná v r. 1239 jako sídlo Adama z Tuchořic.
Na konci 14. stol. patřila Matěji, Otíkovi a Janu Žáčkům z Tuchořic. Jejich potomci seděli na zdejší tvrzi, která je poprvé doložena v r. 1454 za Petra z Tuchořic, až do r. 1519. Radslav z Tuchořic ji prodal spolu se vsí Zikmundovi Bartošovi z Kamenice. Dalšími majiteli byli Lobkovicové, Dlaskové a Kaplíř ze Sulevic.
V r. 1629 daroval císař Tuchořice Janu Aldringenovi, po jeho smrti Achilovi ze Soie. V r. 1649 koupil statek Martin de Pachonhay a jeho dcera prodala ves s tvrzí hejtmanu Žateckého a Litoměřického kraje Janu Antonínu Hýzrlovi z Chodova. Ten dal tvrz poničenou za třicetileté války opravit. Od něho získal tento statek Kašpar František Clary-Aldringen, jenž jej v r. 1728 spojil s panstvím Dobříčany.
Kašpar František dal starou a sešlou tvrz strhnout a na jejím místě postavil jednoduchý barokní zámek. Zámek upraven v 19. stol. s nárožními rizality a věží ukončenou cimbuřím. V r. 1879 koupil Tuchořice s dvorem Alois Procházka. Ten je prodal žateckému továrníkovi Konrádu Blaschkovi, v jehož rodině zůstaly až do r. 1945.
Zámek není přístupný.
Na návsi raně barokní sloup Panny Marie z r. 1680 se sochami sv. Šebestiána, Rocha, Jana Nepomuckého a Rozálie na nárožních soklech.
V obci se narodil Josef Hilmer (1872-1930) významný pozounista.
Na severovýchodním okraji obce se nachází bývalý vápencový lom – naleziště zkamenělin z období mladších třetihor.
V obci je pošta, základní škola, mateřská škola, Domov bez zámků (ústav sociální péče), dobrovolní hasiči, TJ Sokol, 2 obchody, 2 hospody.
K 1.1.2022 je zde k trvalému pobytu hlášeno 667 obyvatel (354 muži, 313 ženy včetně dětí), průměrný věk 43,9. Nezaměstnanost 5,5 % (24 obyvatel).
Třeskonice - nejstarší zmínka o vsi je z r. 1437. Už tehdy patřila ves pod panství Líčkov, kam byla příslušná až do r. 1849. Po třicetileté válce osídlili Třeskonice kolonisté z oblasti Míšňě. V obci se nachází barokní kaple z r. 1718.
Nečemice - se poprvé připomínají v r. 1115, kdy zde měl polnosti klášter v Kladrubech. Příslušníci drobné šlechty drželi Nečemice až do poloviny 15. stol. V r. 1457, kdy statek získal Dětřich ze Žďáru, se poprvé připomíná tvrz. V r. 1535 je získal Bohuslav Felix z Lobkovic, který ves s tvrzí připojil k Líčkovu. Dále se majitelé střídali. Roku 1623 zkonfiskovaný majetek zakoupil Vratislav z Mitrovic. Za třicetileté války byla tvrz značně poničena a nebyla opravena. Teprve v r. 1812, za Josefa Schwarzenberka, byly provedeny stavební úpravy dvora i někdejší tvrze.
Na návrší se nachází jednolodní pozdně barokní kostel sv. Bartoloměje z r. 1786. Na návsi socha sv. Jana Nepomuckého z 19. stol.
Další informace na http://www.tuchorice.cz
Svátek má Hubert